Atletizmde skandal, olimpiyata daha fazla atlet göndermek için dereceler, fotofinişler değiştirilmiş!

Olimpiyata daha fazla atlet gönderebilmek için, Erzurum’daki kota yarışlarında derecelerin, fotofinişler değiştirilerek manipüle edildiği ortaya çıktı. World Athletics, Türkiye’yi “yarışma sonuçları kontrole tabi olan ülkeler” listesine soktu.

12-13 Haziran 2021 tarihinde Erzurum’da Türkiye Atletizm Federasyonu’nun düzenlediği Memleketler arası sprint ve bayrak yarışlarınde, Türkiye’nin dereceleri, dünya atletizmini yöneten World Athletics’e (WA) bildiriliyor. 

4×400 erkek bayrak kadrosu, bildirildiği üzere 3:02.50 değil 3:03.23 koştuğu için olimpiyata kabul edilmiyor. WA, 4×100 kadrosunun 38.20’lik derecesini de geçerli saymıyor. 2019’da Yokohama’da elde edilen 38.47 ile olimpiyat vizesi veriliyor. “Ukrayna ülke rekoru kırdı” diye duyurulan 38.51’in aslında 38.77 olduğu; B ekibinin U23 Türkiye rekoru olarak açıklanan 39.92’sinin de aslında 40.12 olduğu ortaya çıkıyor.

Derece iki haftada 3 saniye geliştiriliyor

Sözcü gazetesinin haberine nazaran; 4×400 karışık grubu, 3:17.65’le Ukrayna (3:15.46) ve Belarus’un (3:16.65) akabinde 3. oluyor; Erzurum’da. Bu derece kotaya yetmeyince; 27 Haziran’da tekrar tıpkı pistte ve tıpkı ülkelerle öteki bir yarış düzenleniyor. Türkiye’nin, derecesini 2 haftada 3 saniye geliştirmeyi başarıp 3:14.80’le Ukrayna’nın (3:14.06) akabinde ikinci olarak olimpiyat vizesi aldığı duyuruluyor; federasyon tarafından. Lakin WA, Tokyo 2020 için Türkiye’ye vize vermiyor.

Bakanlık ve federasyon skandalı görmezden geldi

Ne bakanlık ne de federasyon; skandal ve sorumluları hakkında gerekeni yapmayınca WA duruma el koyuyor. Türkiye; yarış sonuçları kontrole tabi olan ülkeler ortasına sokuluyor. Bu süreksiz karar “Türkiye’deki hiçbir yarışın derecesini kabul etmiyoruz. Atletleriniz Türkiye dışında yarışsın.” manasına geliyor.

WA yaşananlardan sonra federasyondan fotofiniş fotoğrafları istiyor. Lakin WA’ya düzenlenmiş, düzmece tablolu, excel belgeleri gidiyor.

Yaşananların üzerinden 1 buçuk yıl geçmesine karşı, MHK Başkanı da olan Fatih Çintimar, MHK Asbaşkanı Mustafa Akyavaş ve fotofinişteki (MHK) vazifelileri, misyonların devam ediyor.

Skandalı ortaya çıkaran isimlerden, olaydan sonra MHK’daki vazifesinden istifa eden milletlerarası hakem Necati Çeteci ise bu mevzuda camiayı bilgilendirdiği için 45 gün hak mahrumiyeti ile cezalandırılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir