Damacanadan 1 bardak su 60 kuruşa doluyor

Son devirdeki fiyat artışlarından damacana su da etkilendi. Son olarak geçen ay yaşanan fiyat artışıyla 19 litrelik damacana suyun fiyatı 55 liraya ulaştı. Son artışla birlikte birinci sefer damacana su almanın bedeli, depozitosuyla birlikte en az 150 liraya ulaştı. Damacanadan doldurulan bir bardak suyun maliyeti ise 55 ila 60 kuruş ortasında değişiyor.

Yurtdışından gelen hammaddeyle yapılan plastik damacanaların depozito fiyatı da 120 lira oldu. Antalya Tüp ve Su Dağıtıcıları Derneği (ANTSUDER) Yöneticisi Halil Mert, damacana su fiyatının geçen yıl 15 ila 30 lira ortasında değiştiğini söyleyerek, “Bu sene artan maliyetlerle birlikte suyun fiyatı 35 ila 55 lira ortasında değişiyor. Boş damacana için depozito fiyatları da benzeri formda arttı. Onun da fiyatı geçen sene 70 ila 90 lira ortasındaydı, şu an 120 liraya ulaştı. Bir kişi birinci sefer damacana su alacaksa depozitoyla birlikte 150 lira üzere bir sayı ödemesi gerekiyor. Son gelen artırımlardan sonra damacanadan doldurulan bir bardak suyun fiyatı 60 kuruşa kadar ulaştı” dedi.

GERİ DÖNÜŞÜM

Boş damacanaların dönüştürüldüğünü belirten Mert, “Müşterilerimizden ricamız, maliyetler arttığı için damacanaların geri dönüşümüne daha fazla ehemmiyet vermeleri. Biz damacanaları alıp dönüştürüyoruz. Kullanılamayacak durumdaysa kesip iktisada kazandırıyoruz. Vatandaşlarımız damacanaları kriter dışında kullanmasın. Damacanalar 70 doluma kadar kullanılıyor. Bu damacanalara meyve suyu üzere eserler koyuluyor, bu çeşitler şeylerden uzak durulması gerekiyor” diye konuştu.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir