Eğitim İş: Okullarda Ensar reklamı ve propagandası yapılıyor

Ensar Vakfı Genel Merkezi, Bursa’da resmi ve özel okullarda, ödüllü kitap okuma yarışı ismi altında aktiflik başlattı.

ENSAR VAKFI, OKULLARDA ÖDÜLLÜ OKUMA MÜSABAKASI BAŞLATTI

Ensar Vakfı Genel Merkezi, Bursa ili genelinde bulunan tüm resmi ve özel ortaokullar ile İmam Hatip ortaokullarının 6. ve 7. sınıf öğrencileri ile tüm İmam Hatip Liseleri ve Resmi ve Özel Anadolu Liselerinin 9. ve 10. sınıf öğrencileri ortasında çevrimiçi ödüllü kitap okuma yarışı ismi altında bir aktiflik başlattı.

“HEPİMİZİN AKLINA BİRİNCİ GELEN KARAMAN HADİSESİ”

Konuya ait açıklama yapan Eğitim İş Bursa Şubesi Başkanı Yeliz Toy, şunları söyledi;

“Kitap okuma yarışı olarak duyurulan, alt tipi bilgi müsabakası olarak bildirilen Ensar Vakfı Propagandası’nda yarışın maksadı ise, öğrencilerin kitap okuma oranını ve seçmeli ders olan Peygamberimizin Hayatı’na ilgiyi artırmak olarak açıklanmıştır.

Bugün Ensar denilince hepimizin aklına birinci gelen Karaman’da öğrencilere tecavüz hadisesi olmasına karşın, Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, 17 ilçede tüm resmi ortaokul ve liselerde ‘’Sana Emanet” isimli bilgi yarışı ile Ensar reklamı ve propagandası yapmaktadır.”

“NEDEN YALNIZCA BURSA’DA DÜZENLENDİĞİ DE AÇIKLANMALIDIR”

Her iki gayenin da okullarda bir vakfın faaliyet yürütmesine müsaade vermek için gerçekçi bir neden ve münasebet olmadığını belirten Toy, “İl Ulusal Eğitim Müdürü olarak Serkan Gür, öğrencilerin kitap okuma oranı düşükse gerekli tedbirleri almalı ve rastgele bir derse ilgi azlığı gözlemlenmişse misyonunu bir vakfa devrederek değil, eğitim-öğretim faaliyetini gerçekleştiren öğretmenlerle çalışmaları planlamalıdır. Daha evvel bilgisi dışında müsaade verildiği gerekçesiyle iptal edilen Toplumsal Eşitlik Projeleri’ne yönelik yarışlar yerine Ensar reklamı yapan, katılan öğrenci, öğretmen ve müdürlere ödüller dağıtan Kitap/Bilgi Müsabakasının neden yalnızca Bursa’da düzenlendiği de açıklamalıdır” formunda konuştu.

“HER GÜN BİR OKULDA PROPAGANDA YAPTIĞINI BİLİYORUZ”

“İHH’nın Uygunlukta Yarışan Sınıflar ismiyle her sınıfa kumbara koyarak öğrencilerin okul harçlığını samimi, yeterli hislerle teslim ettiği ve İHH temsilcilerinin her gün bir okulda propaganda yaptığını biliyoruz” diyen Toy, “Her dört çocuktan birinin okula aç gittiği, harçlığı olmadığı için öğrencilerin tuvaletlerden su içtiği şartlarda öğrencilerin simit parasına göz koyulmasını, samimi hislerinin sömürülmesini ve İHH temsilcilerinin okullarda cirit atmasını kabul etmiyoruz. Derste olması gereken öğrencilerin konferans salonuna toplanarak İHH’nın faaliyetlerini anlatmalarına imkan sağlayan bilimsel münasebetleri merak ediyoruz” sözlerini kullandı.

“TÜRK ULUSAL EĞİTİM SİSTEMİNİN HEDEFLERİYLE ÇEKİLMEKTE”

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Milli Eğitim Temel Kanunu ile Türk Ulusal Eğitimi’nin genel gayelerine uygun olarak düzenlendiği belirtilen müsabakalar, ‘laik, demokratik, yaratıcı düşünebilen, soran, sorgulayan, bağımsız kişilikli bireyler yetiştirmeyi hedeflemiş’ Türk Ulusal Eğitim Sistemi’nin hedefleriyle çelişmekte olduğunu lisana getiren Toy, şöyle konuştu;

“Çağdaş ve laik eğitim aksisi, Atatürk Prensip ve İhtilalleri ile Cumhuriyetin ve İhtilal Kanunları’nın temel unsurlarına karşıt niyet ve faaliyetleri ile bilinen vakıflarla iş birliği yapmak, ulusal ve laik eğitimin içini boşaltma uğraşlarıdır.

Ensar Vakfı’nın kendi bünyesindeki muharrirler tarafından kaleme alınmış tek bir kitap ve bu kitabın ezberlenmesi ile yapılacak bir yarış, ne okuma oranını artırır ne de bilgi müsabakası sayılabilir. Olsa olsa Ensar Propagandası’ dır ve geçmişi kamuoyunun vicdanını yaralamış bir “vakfın” okullarımızda yeri yoktur. Tıpkı vakitte Sana Emanet Bilgi Yarışı’na katılacak öğrencilerin okuyacağı 40 Derste Ahlak kitabının art kapağında yazan “Bir bayan beş vakit namazını kılar, Ramazan orucunu meblağ, iffetini korur, bir de kocasına itaat ederse, ona ‘Haydi cennetin hangi kapısından istersen gir’ denilir.” Tabirlerinin de, yarışa müsaade veren Bursa Valiliği ve Bursa Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü’nün hangi anlayışa hizmet ettiğinin bir göstergesidir.”

“BU İŞ BİRLİĞİ ENSAR’I AKLAMA VE LEGAL HALE GETİRME ÇABASIDIR”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın yetki evresi manasına gelen ve Anayasa’ya muhalif olan bu protokollerin yargıya taşındığını ve yürütmeyi durdurma kararı çıktığını hatırlatan Toy, kelamlarını şöyle noktaladı;

“Buna karşın iptal edilmeyen protokollerle, gerici derneklerin okullarda faaliyetlerini sürdürmesine müsaade verilemez.
Eğitim-İş olarak bir defa daha ilan ediyoruz: Laik ve bilimsel referanslara dayalı, demokratik, iştirakçi, eşitlikçi Cumhuriyet Eğitimi’nden vazgeçmeyeceğiz. Öğrencilerimizin parasız, nitelikli, bilimsel eğitim hakkını da okullarımızı da teslim etmeyeceğiz. Öğrencilerimizin üstün faydasını gözetmeyen faaliyetlere de, eğitimci olmayan şahıslarca yürütülen kılıfı ne olursa olsun çalışmalara da geçit vermeyeceğiz. Bu iş birliği Ensar’ı aklama ve legal hale getirme gayretidir. Bursa Ulusal Eğitiminin misyonu, Ensar propagandası yapmak değildir!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir