Ersin Tatar: Anlaşma olacaksa kuzeydeki Türk devletinin tanınması gerekiyor

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar, Ankara Ticaret Odasının (ATO) 29. Devir II. Olağan Meclis Toplantısı’na katılarak, Ankara iş dünyası temsilcilerine hitap etti.

Tatar Kıbrıs’ta muahede sağlanabilmesine yönelik “Kıbrıs’ta bir muahede olacaksa kuzeyde Türk devleti ile güneyde Rum cumhuriyetine dönüşmüş Kıbrıs cumhuriyeti ortasında olabilir. Bu mutabakat olacaksa kuzeydeki Türk devletinin tanınması gerekiyor.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC’ye yönelik ambargoların kaldırılması ve KKTC’nin devlet olarak tanınmasına yönelik telaffuzlarına değinen Tatar, ülkesinin Türk Devletleri Teşkilatı’na (TDT) gözlemci üye olarak kabul edilmesinin de Türkiye sayesinde olduğunun altını çizdi.

“KIBRIS TÜRK HALKININ GÜVENLİĞİ, DOĞU AKDENİZ’DEKİ ULUSAL MENFAATLER İÇİN ÖNEMLİ”

Tatar, KKTC olarak kendilerini en güneydeki Türk devleti olarak gördüklerini belirterek, “Kıbrıs, ulusal bir davadır ve (KKTC’nin) Doğu Akdeniz’de yaşaması ve güçlenmesi lazım. Kıbrıs Türk halkının güvenliği, Türkiye’nin ve Türk dünyasının Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan’daki ulusal menfaatleri için değerli. Bu uğurda ulusal bir direniş içerisindeyiz.” değerlendirmesinde bulundu.

Daha güçlü bir KKTC’nin halkına refah ve memnunluk sağlayacak ekonomik ortamı geliştirebileceğini vurgulayan Tatar, “Bizi (KKTC’yi) federal yapı içerisine çekmek, sizler (Türkiye) ile kadim bağlarımızı koparmak için çaba halindeler fakat biz buna karşı duruyoruz.” dedi.

Tatar, Türkiye’nin değerli kuruluşlarından ATO’da iş insanlarıyla bir ortada olmaktan memnuniyet duyduğunu belirterek, kurulan alakaların ve gelecek periyotta yapılacak çalışmaların umut verdiğini lisana getirdi.

KKTC’nin hükümran devlet olarak kabul görmesi için ekonomik olarak güçlenmesi gerektiğine işaret eden Tatar, KKTC ile Türkiye ortasındaki bağların, gönül birliğinin ve dayanışmanın geliştirilmesi için iş insanlarının Kıbrıslı muhatapları ile yapacakları ortak çalışmaların daha verimli bir yapının ortaya çıkmasını sağlayacağını kaydetti. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir