Göz hastalıklarında umut veren gelişme… Görme kaybına karşı büyük adım

Retinal ven tıkanıklığı (RVT), gözün gerisindeki küçük kan damarlarından biri bir pıhtı tarafından tıkandığında meydana gelir. Bu, kan ve öbür sıvıların retinaya sızmasına neden olarak morarma ve şişmeye neden olur. Sonunda sızıntı ekseriyetle devam eder ve sıvı birikmesi göze kalıcı hasar verdiğinden vakitle körlüğe neden olabilir.

RVT’nin kesin nedeni bilinmemekle birlikte; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, diyabet ve sigara içme üzere kimi durumlar nu hastalığı tetikleyebilir.

Çalışmalar, her yıl 50.000 Britanyalının RVT’den muzdarip olduğunu gösteriyor ve bunların birçok 60 yaşın üzerinde. Durum için mevcut tedavilerin ayda bir göze enjeksiyon yoluyla verilmesi gerekiyor, lakin yeni ilaç o kadar tesirli ki yılda yalnızca üç iğnenin kâfi olacağı düşünülüyor.

Araştırmalarda, geliştirilen Faricimab’ın mevcut ilaçlar kadar tesirli olduğunu lakin tedaviler ortasındaki mühletin dört aya kadar uzatılabileceği görünüyor.

Uzmanlar bunun, tedavinin kandaki Ang2 ismi verilen ve yüksek konsantrasyonlarda kan damarlarında sızıntıya yol açabilen bir bileşiğin düzeyini azaltabilmesinden kaynaklandığını söylüyor.

London North West University Healthcare NHS Trust’ta danışman göz tabibi olan Dr Christiana Dinah, yeni ilacı şu formda yorumluyor: “Bu ileriye yanlışsız büyük bir adım üzere geliyor. Şu anda, bu enjeksiyonları gerçekleştiren NHS için her yıl binlerce saat harcanıyor. Gereken sayıyı azaltabilirsek, tabiplere daha fazla vakit kazandırabilir ve sahip olduğumuz telaş verici derecede büyük bekleme listelerini azaltmaya yardımcı olabiliriz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir