NASA’dan Türk modeli arıza giderme: Kapatıp açılan uzay aracı düzeldi

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı olan NASA, Dünya yörüngesine 15 yıl evvel bir uzay aracı fırlattı. Yıldızlararası Hudut Kaşifi (IBEX) ismiyle gönderilen araç, çalışmalar sırasında arızalandı. Bu arızanın giderilmesi için ‘kapatıp aç’ formülü kullanıldı. Bu yolla sıfırlama yapılarak sorun tahlile kavuştu.

Yıldızlararası Hudut Kaşifi (IBEX) isimli uzay aracı, isminden da anlaşılacağı üzere Güneş Sistemi ile yıldızlararası uzay ortasında keşifler düzenliyor. Aracın büyüklüğünün ise yaklaşık olarak otobüs lastiği büyüklüğünde olduğu belirtiliyor.

Anomali herkesi şaşırttı

NASA, Yıldızlararası Hudut Kaşifi’nde 18 Şubat tarihinde bir soruna rastlandı. Gezegenin yörünge düzleminin, bir gezegenin doğrultusu ile günberi doğrultusu ortasında oluşturdukları açıya ismini veren ‘anomali’, uzay dünyasını karıştırdı.

Araçtaki uçuş bilgisayarı, sıfırlandı ve bu sıfırlama anında tüm aygıtın ‘beklenmedik durum modu’na geçtiği görüldü. Araştırmayı yürüten takımın de uzay aracına ‘komuta etme’ gücünü yitirdiği kaydedilenler ortasındaydı.

Sorun 10 günden fazla sürdü

18 Şubat’tan 2 Mart’a kadar pek çok usul denense de tahlil noktasında bir gelişme yaşanmadı. Arızayı giderme konusunda başarısız olan grup, çeşitli yollara başvurmaya devam etti.

Günler sonra yeni bir usul denendi ve muvaffakiyet elde edildi. ‘firecode reset’ isimli formülle sorun çözüldü. Pekala bu yol ne manaya geliyor?

Dıştan bir sıfırlama düzeneği demek olan komut, klasik bir ‘kapatıp aç’ tekniğini içeriyor.

Sonuç olarak, Yıldızlararası Hudut Kaşifi (IBEX)’nin tekrar çalışması sağlanmış oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir