Soğuk duşa başlamanın en iyi zamanı

İSTANBUL (İGFA) – Bahar mevsiminde, havadaki alerjenlerin artmasıyla birlikte bağışıklık sisteminin güçlü olması daha da kıymetli hale geliyor. Tertipli olarak alınan soğuk duşlar, bağışıklık sistemini güçlendirir ve bedeni hastalıklara karşı daha dirençli hale getiriyor. Tıpkı vakitte bedendeki gerilim hormonlarını azaltan ve zihni sakinleştirici bir tesir yaratan soğuk duşlar sayesinde bağışıklık sisteminin zayıflamasının gerisindeki temel etkenlerden olan kronik gerilim ile de çaba etmenizi sağlıyor.

Tüm bunlara ek olarak kan sirkülasyonunu arttıran, zihni ve vücudu canlandıran “mutlu, sağlıklı ve güçlü” hormonların salgılanmasını sağlayan soğuk duşlar bedeni canlandırarak gününüze enerjik ve keyifli bir başlangıç yapmanıza yardımcı oluyor.

Wim Hof Method – İrade – Nefes – Soğuk çalışmaları eğitmeni Doruk Taraktaş soğuk duşlara nasıl başlanması gerektiğini şu biçimde anlatıyor.

Küçük Adımlarla Başlayın: Soğuk duşa başlarken, bedeninizi yavaşça alıştırın ve sıcak duşla başlayıp akabinde soğuk/ılık suya geçin. Duştayken yalnızca nefesinize odaklanın ve nefesi yavaşlatmaya çalışın. Bedeniniz vakitle bu değişikliğe alışacaktır.

Düzenli Olun: Soğuk duşun tesirlerini görebilmek için sistemli olarak uygulayın. 30 saniye ile başlayın ve her hafta 15 sn arttırarak ilerleyin. Haftada 1 gün 5 dk soğuk duş yerine her gün 1 dk daha yararlı olur.

Kararlı Olun: Soğuk duş almak kimi günler daha sıkıntı olabilir, lakin pes etmeyin. Zorlamayın, soğuk suyu kabul edin ve kendinizi suya bırakın. Giriş güç olabilir fakat çıkışta çok güçlü hissedeceksiniz.

“Bahar aylarında soğuk duşa başlamak, gücünüzü arttırır, bağışıklık sisteminizi güçlendirir ve gerilimi azaltır. Gerilim içinde denetimde bir zihin yapısı oluşturur” diyen Taraktaş, herkesin beden yapısı farklı olduğu için, soğuk duşa başlamadan evvel bir doktora müracaatınızı öneriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir