Wagner grubu şefi: Bahmut’tan çekilebiliriz

Rus paralı asker kümesi Wagner’in şefi Yevgeni Prigojin, yetersiz ikmal ve tedarik nedeniyle asker kayıplarının çok arttığını tabir ederek, bu durumun düzeltilmemesi durumunda, savaşın en ağır yaşandığı, Ukrayna’nın doğusundaki Bahmut kentinden çekileceklerini lisana getirdi. Rus askeri blog muharriri Semyen Pegov’a verdiği röportajda, “Her gün üst üste yığılmış binlerce cesedi tabutlara koyup meskenlerine gönderiyoruz” diyen Prigojin, top cephanesi eksikliği nedeniyle kayıplarının, olağandan beş kat fazla olduğunu lisana getirdi.

Gerekli ikmalin acilen yerine getirilmesi için Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya mektup gönderdiğini belirten Prigojin, “Cephane açığımızın kapatılmaması durumunda, daha sonra fareler üzere kaçmamak için, ya organize bir halde geri çekilmeye ya da burada ölmeye mecburuz” dedi. Kuvvetlerinden bir kısmını Bahmut cephesinden çekmek zorunda kalabileceğini tabir eden 61 yaşındaki Prigojin, bu türlü bir durumda cephenin diğer kısımlardan çökme tehlikesi ile karşı karşıya kalabileceğini vurguladı.

SAVAŞIN KİLİT NOKTASI: BAHMUT

Ukrayna Savaşı’nın başladığı günden bu yana en ağır çatışmaların yaşandığı bölge olan, Ukrayna’nın doğusundaki Bahmut kenti ve etrafında karşılıklı operasyonlar aylardan bu yana devam ediyor. Ukrayna ordusu, her iki tarafın da büyük kayıplar verdiği Bahmut’ta, gelen son haberlere nazaran yalnızca kentin batısında küçük bir alanı denetim ediyor.

Yevgeni Prigojin, Ukrayna birliklerinin karşı taarruza hazır olduğunu ve bunun için yalnızca, yerin ilerlemelerini engellememesi ismine havanın düzgünleşmesini beklediklerini öne sürdü. Ukrayna ordusunun, 15 Mayıs tarihine kadar hücum harekatına başlamasını beklediğini lisana getiren Prigojin, ağır bir lisanla eleştirdiği Rus ordusunda disiplin ve tertip eksikliği yaşandığını savundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e yakınlığı ile bilinen Yevgeni Prigojin, Rus lideri St. Petersburg kentindeki memuriyet yıllarından bu yana tanıyan ve tanışıklıklarının birinci yıllarında, sahip olduğu yemek şirketi ile Putin’e hizmet verdiği için, Rusya’da “Putin’in aşçısı” olarak da tanınan bir isim. Bağımsız gazetecilerin yaptığı araştırmalara nazaran, Prigojin, Ukrayna Savaşı boyunca Rusya Savunma Bakanlığı ile imzaladığı sözleşmelerle büyük bir servet edinmiş durumda. Moşem Obyasnit isimli medya portalı, Wagner Kümesi başkanının, yalnızca 2022 yılında, bu kontratlardan 4,7 milyar ruble (52 milyon euro) kazandığını öne sürüyor. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir